O mne

V práci sprievodkyne som našla to, čo mám v živote robiť. Spája sa v nej moja láska ku krásnym stavbám, fontánam a sochám s láskou k príbehom ľudí a s láskou k hudbe. Vždy si tých ľudí, o ktorých rozprávam, predstavujem a zisťujem, že neboli iní ako sme my dnes. Ale predsa je tam závoj niečoho tajomného, ktorý sa snažím odkryť. Znova zaľudniť budovy a námestia a vypátrať, čo nám chcú povedať príbehy ich dávnych obyvateľov. Neustále bádať a objavovať. A toto všetko zdieľať s inými ľuďmi, ktorí kráčajú po uliciach mesta dnes.
Osobitnou kapitolou je Dom Albrechtovcov. Tam sa odzrkadľuje tok dejín a hudby, ktorá nemôže existovať bez času. A hudba sa tam vracia čoraz častejšie. A tí, ktorí tam k Albrechtovcom chodili, odovzdávajú svoje dojmy a poznatky ďalším a tí zas ďalším. A nekonečný kruh tej dobrej energie sa uzatvára.
Moje najmilšie rodné mesto Bratislava a najčarovnejšie mesto sveta Viedeň sú obe rovnako zastúpené v mojich myšlienkach a pocitoch. Medzi nimi existujú mnohé spojenia a paralely, ale aj mnoho odlišností, ktoré sa snažím ľuďom z oboch strán priblížiť.

Po dlhých rokoch pôsobenia v administratíve vo vysokom školstve moje hobby - dejiny, pamiatky, cestovanie, hudba, cudzie jazyky - postupne prerástli do práce. Sprevádzam od roku 2008 a postupne sa vyvinula moja špecializácia na hudobné dejiny Bratislavy a Viedne, so zameraním najmä na viedenských klasikov a na ďalších skladateľov, ktorých životy boli spojené s týmito dvoma mestami. Od r. 2009 robím prednášky o skladateľoch a zúčastňujem sa na rozhlasových reláciách venovaných Hudobnej Bratislave.
Spolu s kolegom Jánom Vyhnánkom sme napísali knihu Hudobný sprievodca po Bratislave v 3 jazykových mutáciách: SK/DE 2016, SK/EN 2016, SK/FR 2018. Napísala som aj viaceré články o významných osobnostiach a recenzie kníh či výstav pre portál bratislavskerozky.sk a i. V čase pandémie som vysielala "Rozhovory (nielen o hudbe) so Zuzanou Godárovou" na YouTube, Facebooku a nakrútila niekoľko krátkych videí. Moja sprievodcovská špecializácia sa spája s častými návštevami koncertov. Dostala som príležitosť na moderovanie koncertov v rámci projektu BKIS Hudobná história Bratislavy, uvádzala som aj koncerty významných klaviristov Eleny Letňanovej, Ladislava Fančoviča a i. Nevšedným zážitkom bolo pre mňa môcť rozprávať o výnimočnom slovenskom skladateľovi Iljovi Zeljenkovi priamo na mieste, kde vytvoril mnoho skladieb – na chate v Modre-Harmónii v rámci podujatia Hudba Modre. Rovnako v prítomnosti rodín Rajterovcov a Štilichovcov priviesť skupiny nadšencov v rámci Víkendu otvorených parkov a záhrad na miesta, kde bývali a tvorili ich slávni rodinní príslušníci Ľudovít Rajter a Eugen Suchoň.
Moderovala som niekoľko podujatí občianskeho združenia Bratislavské rožky. Bola som jednou z prvých členiek tohto OZ, dnes som doživotnou čestnou členkou.
Propagujem kultúrne a vlastivedné podujatia formou Newslettra a na Facebooku. V spolupráci s medzikultúrnou koučkou Evou Gáboríkovou robím v roli konzultantky tréningy pre pracovníkov zo zahraničia o Slovensku, jeho dejinách, pamiatkach, kultúre, zvykoch a každodennom živote.